Jak wybrać przemysłowy agregat chłodniczy?
W wielu gałęziach przemysłu niezbędna jest kontrola temperatury zachodzących procesów. Podczas produkcji, transportu czy magazynowania częstym wymogiem jest zachowanie określenie niskiej temperatury i nie przekraczanie jej wartości. W tym celu wykorzystuje się komory chłodnicze wyposażone w agregaty zapewniające utrzymanie założonej wartości temperatury. Aby dobrać odpowiednie urządzenie do zadania jakie będzie pełnić, warto poznać podstawowe zasady jego działania oraz czynniki jakie mają wpływ na pracę systemu chłodniczego. Dzięki temu możliwe będzie wybranie urządzenia o optymalnej wydajności, które sprosta stawianym mu wymaganiom, bez jednoczesnej potrzeby wydawania pieniędzy na drogie urządzenia których moc nie będzie w pełni wykorzystywana.
Jak działa agregat?
Zasada działania agregatu chłodniczego opiera się na zachodzących wewnątrz systemu procesach termodynamicznych. W urządzeniu krąży czynnik chłodniczy, czyli substancja biorąca udział w wymianie ciepła. To za jego przyczyną odbywa się proces obniżania temperatury w komorze chłodniczej. Ciepło odebrane z wnętrza komory doprowadza do wrzenia czynnika, który dalej transportowany jest do skraplacza gdzie pobrane ciepło zostanie oddane, a sam czynnik ulega skropleniu. Proces ten powtarza się, do momentu gdy temperatura wewnątrz komory osiągnie pożądaną wartość. Agregat chłodniczy przejdzie wtedy w stan kontroli warunków panujących wewnątrz chłodni i uruchomi się gdy wymagane będzie ponowne obniżenie temperatury.
Dobór odpowiedniego agregatu chłodniczego
Najważniejszą cechą agregatu chłodniczego jest jego wydajność i powinna być ona dobierana w oparciu o dokładną analizę warunków pracy systemu chłodniczego. Istotnymi czynnikami wpływającymi na pracę układu jest pożądana temperatura jaka ma panować wewnątrz komory oraz jej różnica względem produktów jakie będą w niej przetrzymywane. Im niższą wartość trzeba osiągnąć, tym większa powinna być wydajność agregatu. Najbardziej efektywne urządzenia wymagane będą podczas procesów głębokiego mrożenia, gdzie różnice pierwotnej temperatury produktów oraz tej pożądanej sięgać mogą kilkudziesięciu stopni. W przypadku gdy amplituda ciepła jest niewielka lub proces chłodzenia trwa krótki okres czasu, zastosowanie znajdą agregaty o niskiej wydajności. Innymi czynnikami jakie należy brać pod uwagę przy doborze systemu chłodniczego jest konstrukcja komory chłodniczej i jej zdolność do utrzymania temperatury, a także przestrzeń samej komory i tym samym objętość powietrza jakie będzie musiał schłodzić agregat.