Badanie słuchu – kiedy i jakie badania wykonać?
Słuch jest bardzo ważnym zmysłem. Ucho natomiast narządem, które umożliwia odbieranie dźwięków, przetwarzanie ich, a także wpływa na prawidłowe ustawienie i ułożenie ciała. Wiedząc jak ważną rolę pełni narząd słuchu warto o niego odpowiednio zadbać. W jaki sposób? Czy warto wykonywać badania słuchu? Na czym ono polega? Kiedy należy wybrać sie do laryngologa?
Badanie słuchu – kto powinien je wykonywać?
Badanie słuchu to czynność, która zapewnia prawidłowe funkcjonowanie tego narządu. Jest to badanie przesiewowe, które powinno być co jakiś czas przeprowadzane u każdej osoby. W szczególności warto zadbać o tego rodzaju konsultacje u noworodków i niemowlaków – bardziej wymagające czynności muszą być wykonane u maluszków, które zdaniem rodziców czy opiekunów nie reagują na głosy lub na różnego rodzaju dźwięki.
Tego rodzaju kontrole są również powinnością niemalże każdego pracownika, który ma do czynienia z hałasem. Badanie słuchu w wielu zawodach jest czynnością obowiązkową podczas każdorazowych badań okresowych z zakresu medycyny pracy.
Badanie słuchu powinno być wykonywane u osób po 50 roku życia. To właśnie ludzie dorośli najbardziej narażeni są na choroby układu słuchu, pogorszenie słyszenia czy powstawanie wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Osoby, które w ostatnim czasie odczuły jakieś zmiany związane ze słuchem, równowagą czy komunikowaniem się powinny wykonać profesjonalne badanie laryngologiczne. Więcej informacji na temat badania słuchu przeczytasz w artykule: “Czy dobrze słyszysz? Jak (i dlaczego) przeprowadzać testy słuchu”.
Na czym polega badanie słuchu?
Badanie słuchu wykonywane jest w celu potwierdzenia prawidłowości działania poszczególnych narządów lub wykrycia wszelkich zaburzeń. Dzięki niemu możliwa jest ocena stanu komórek słuchowych, wykrycie wszelkich szumów lub diagnostyka innych chorób.
Podczas wizyty u laryngologia wykonywane są specjalistyczne czynności. Wśród nich:
– odbieranie i rejestrowanie cichych dźwięków,
– otoemisja akustyczna – reakcja na podawany impuls lub trzask,
– typogram – badanie bez aktywnego udziału pacjenta – ocena funkcjonalności ucha, a dokładnie znajdującego się w nim ślimaka,
– audiometria – pozwala ocenić zakres słyszalności. Badanie wykonywane w szczególności u osób starszych.
Każda wizyta u laryngologa może przebiegać w inny sposób. Poszczególne metody diagnostyczne dobierane są do stanu zdrowia pacjenta oraz obecnych u niego ewentualnych objawów. Lekarz może wykonać dwa rodzaje badań – subiektywne i obiektywne. Pierwsze z nich dotyczą odczuć, wrażeń, odruchów oraz samego odbioru impulsów dźwiękowych przez pacjenta. Drugie nie są zależne od badanej osoby, wykonywane bez jej zaangażowania, z wykorzystaniem nowoczesnej technologii i odpowiednich narzędzi.