Czym słodzić zamiast cukru?
Słodka herbata, słodzona kawa
Herbata powinna być smaczna. Wiele osób nie wyobraża sobie picia napojów bez dodatku cukru. Nie jest to jednak najzdrowszy dodatek, można jednak go zastąpić innymi rzeczami. Słodzenie kawy ksylitolem czy stewią to dobry wybór. Coraz więcej osób docenia różnorodne słodziki – ważne jest unikanie aspartamu, który jest bardzo szkodliwy. Najlepiej zatem wybrać inne substancje, których nie brakuje na polskim rynku.
Słodkie napoje pełne zdrowia
Czym jest ksylitol? Jest to związek chemiczny, pochodna ksylozy. Produkowany jest z soku brzozy. Jest to dobry zamiennik cukru, słodzi się nim gumy do żucia oraz cukierki. Chroni przed próchnicą, co jest bardzo cennym działaniem. Porządny słodzik to doskonały produkt. Ksylitol jest droższy od cukru – 200 gramów tego produktu kosztuje kilkanaście złotych, ale warto po niego sięgać. Ksylitol jest niskokaloryczny i doskonale się wchłania. Osoby na diecie mogą stosowa tę substancję zamiast klasycznego cukru. Jest ona o wiele lepszym wyborem dla każdego konsumenta. Co ważne ksylitol ma aż o 40 procent mniej kalorii od zwykłego cukru, a to już jest bardzo dużo. Pomaga w profilaktyce cukrzycy. Ksylitol występuje w wielu smakowitych owocach: w śliwkach, truskawkach, malinach. Co ciekawe jest też obecny w kalafiorze oraz w grzybach. Wspomaga rozwój mikoflory jelitowej i jest dobry dla każdej osoby, która szuka zdrowego zamiennika cukru. Można dodawać go do deserów, lodów, ciast. Nie nadaje się do ciasta drożdżowego, ponieważ dodanie ksylitolu sprawi, że drożdże na nim nie urosną. Co ważne ksylitol moze działać przeczyszczająco, dlatego nie należy nadużywać tej substancji. Cukier czy słodzik?
Stewia słodzi i dobrze wpływa na samopoczucie
Innym słodzikiem jest stewia. Substancja słodząca produkowana jest z rośliny z rodziny astrowatych. W Unii Europejskiej ta substancja jest powszechnie stosowana. Stewia jako roślina nosi miano miodowego liścia lub słodkiego zioła Paragwaju. Od wieków używana jest do słodzenia napojów i dań w krajach Ameryki Środkowej oraz Południowej. Stewia jest dobra, ma zdrowotne działanie. Przyczynia się do regeneracji trzustki, obniża ciśnienie tętnicze krwi, wspomaga trawienie, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie, zapobiega próchnicy zębów, ma także działanie moczopędne. Stewią słodzić można herbatę, kawę, dodawać ją do tortów, ciast, cukierków oraz gum do żucia. Produkty spożywcze słodzone stewią są droższe, ale zdrowsze. Z tego powodu coraz więcej osób docenia tę substancję i zastępuje nią cukier. Jedna łyżeczka stewii odpowiada całej szklance cukru. Stosuje się ją w walce z boreliozą – takie są ostatnie odkrycia, o czym warto pamiętać dla własnego zdrowia. Substancja ta ma zerowy indeks glikemiczny. Dla porównania cukier ma indeks glikemiczny o wartości 100. Stewia obniża ciśnienie tętnicze oraz wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi. Diabetycy muszą być ostrożni z jej stosowaniem, jeśli przyjmują leki na cukrzycę. Stewia jest uznana za produkt w pełni bezpieczny oraz zalecany przez lekarzy i dietetyków.