Cukrzyca ciążowa u kobiet w ciąży
Istnieje wiele schorzeń, które mogą wystąpić tylko podczas ciąży. Najczęstszą z nich jest cukrzyca ciążowa.
Co to jest cukrzyca ciążowa i czym różni się od innych typów cukrzycy?
Termin „ciążowa” pochodzi od łacińskiego słowa gestatio („noszenie”) i odnosi się do cukrzycy związanej z procesem ciąży.
Każdy rodzaj cukrzycy wskazuje, że komórki organizmu zaczynają mieć gorszy metabolizm glukozy (cukru). Najczęstszą z nich jest cukrzyca typu 2, która ma charakter nabyty i występuje częściej w wieku dojrzałym. Cukrzyca typu 1 jest wrodzoną chorobą autoimmunologiczną, na szczęście dość rzadką.
W przeciwieństwie do tych dwóch najbardziej znanych wariantów cukrzycy, cukrzyca ciążowa (lub GDM) jest nieuleczalna: może wystąpić w czasie ciąży, ale zazwyczaj kończy się również bezpośrednio po porodzie. Jest to jednak dość powszechne zjawisko: według międzynarodowych badań z 2008 roku, choroba ta występuje u 8-13% wszystkich ciężarnych kobiet na świecie, a według statystyk naszego szpitala występuje u 23% kobiet.
Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?
Niestety, o chorobie możesz dowiedzieć się dopiero po porodzie. Wynika to z faktu, że objawy typowe dla cukrzycy ciężarnych prawie nie występują w cukrzycy ciążowej. Może wystąpić pragnienie lub zmęczenie, ale jest to wyjątek od reguły.
Poród a cukrzyca ciążowa – Specyfika cukrzycy ciążowej polega na tym, że po porodzie w większości przypadków mija, chociaż u niektórych kobiet możliwy jest nawrót pewnych symptomów
Jedynym sposobem na zdiagnozowanie GDM są badania laboratoryjne. W tym celu zawsze wykonuje się badanie poziomu cukru we krwi, kiedy kobieta po raz pierwszy konsultuje się z ginekologiem-położnikiem w sprawie ciąży. Jeśli wartość ta jest wyższa niż 5,1 mmol/l, rozpoznaje się u niej GDM, a ciąża jest następnie obserwowana przez endokrynologa.
Jeśli odczyty są w granicach normy, następnym razem w 24-28 tygodniu ciąży przeprowadza się test tolerancji glukozy z użyciem 75 gramów glukozy i jeśli występują odchylenia od wartości docelowych, można postawić diagnozę GDM (GNOME Display Manager).
Kto jest zagrożony?
Nie ma wyraźnego wzoru. Jednak prawdopodobieństwo GDM wzrasta, jeśli:
- kobieta ma otyłość na początku ciąży;
- ktoś z linii matki cierpiał na tę chorobę lub cukrzycę typu 2;
- GDM zaobserwowano u kobiety podczas jednej z poprzednich ciąż;
- kobieta ma ponad 35 lat;
- poczęcie z IVF.
Jak leczy się cukrzycę ciążową?
Algorytm leczenia cukrzycy ciążowej obejmuje dietę i insulinoterapię. Ta ostatnia z reguły jest wymagana tylko w 20% przypadków. Z diety wyklucza się łatwo przyswajalne węglowodany: słodycze, pieczywo, soki owocowe, słodkie owoce i inne. Na stronie naszego szpitala mogą Państwo zapoznać się z przykładowym jadłospisem dla kobiet z GDM, opracowanym przez naszych specjalistów na podstawie diety opracowanej wiele lat temu przez lekarza-endokrynologa. Chcę podkreślić, że stosowanie się do takich zasad diety nie jest trudne, a głodówka, przy jednoczesnym zachowaniu trudności. Jeśli kobieta wyraźnie przestrzega diety, w większości przypadków wystarcza to do unormowania sytuacji. I tylko wtedy, gdy dietoterapia nie przynosi efektów po 3 tygodniach, podczas których kobieta musi prowadzić dzienniczek żywieniowy i mierzyć sobie poziom cukru glukometrem 4 razy dziennie (na czczo i godzinę po każdym posiłku), przepisuje się jej insulinę, której dawki zwiększa się w czasie ciąży, a całkowicie odstawia po porodzie.