Łąki i pastwiska odporne na suszę
Przygotuj swoje łąki i pastwiska również na porę suchą oznacza to poprawę jakości, zwiększenie plonów. Ukierunkowana pielęgnacja łąk i pastwisk oraz wysiew nasion zawsze były ważne. Zmieniające się warunki klimatyczne wymuszają na łąkach i pastwiskach coraz większą tolerancję na suszę. Trwałe utrzymanie łąk i pastwisk wymaga dużej precyzji i doświadczenia. Dlatego też dzielimy się naszą wiedzą gromadzoną przez dziesięciolecia i już w tym roku oferujemy różne kursy na ten temat.
Doskonała gospodarka na łąkach i pastwiskach obejmuje również wysiew wartościowych roślin pastewnych, aby wypełnić luki i zapobiec wzrostowi chwastów, takich jak trawa zwyczajna. Cała gama produktów do pielęgnacji użytków zielonych została opracowana specjalnie z myślą o tych działaniach: Podniesienie jakości paszy i zwiększenie plonów.
Łąki odporne na susze
Najlepsze warunki do nawilżania i odkładania naturalnego mułu tworzy się na środkowej równinie zalewowej, dlatego też znajdują się na niej najbardziej typowe i bogate zbiorowiska zalewowych łąk. Koryto rzeki to obszar pagórkowatych piasków charakteryzujący się dobrym dopływem wody do rzeki. Rośnie tu więcej gatunków roślin, które tworzą łąki odporne na suszę. Równina zalewowa przytarasowa jest z reguły nadmiernie nawilżona i prawie pozbawiona żyznego mułu. Rozwijają się tu zbiorowiska roślin kochających wilgoć.
Zastosowanie darni na łąkach i pastwiskach
Głębokie osadzenie zębów zapewnia doskonałe napowietrzenie darni (zwarta okrywa łąk czy pastwisk), co sprzyja krzewieniu się roślin. Wąskie odstępy między zębami zapewniają cięcie bez przeskoków. Dzięki wysiewowi nasion za pomocą zamontowanego siewnika pneumatycznego, ruń zostaje zamknięta wartościowymi roślinami pastewnymi w jednym przejeździe roboczym, co znacznie poprawia jakość łąk i pastwisk.
W celu całkowitego usunięcia roślin pastewnych niskiej jakości konieczne jest kilkukrotne bronowanie terenu i usunięcie masy roślinnej z pastwiska. Podczas kolejnego przejazdu bronowania należy użyć zęba pociągowego. Wąski rozstaw zębów, grubość zębów 10 mm i 40 zębów na metr szerokości roboczej dają idealny efekt. Teraz wszystkie warunki są zapewnione dla żyznych łąk i pastwisk.
Dodatkowo rezygnujemy z kombinacji brony i wałów dociskowych. Nie bez powodu: taka kombinacja wtłacza wyrwane chwasty z powrotem do gleby, które następnie regenerują się i ponownie kiełkują – przynosi to efekt odwrotny do zamierzonego. A ponieważ brona uprawia tylko powierzchnię gleby, wałowanie podniesionych nasion nie jest konieczne. Do optymalnego kiełkowania nasion wystarcza bronowanie ich na powierzchni gleby i pewna ilość opadów.